تبلیغات
ولادت عشق - مهارت های تسلط بر ترس قبل از امتحان
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : عباس شاه مرادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ولادت عشق
هر که حدمت با خلوص دل به مردم می کند بیشتر او را خدا غرق تنعم می کند
مهارت هاى تسلط بر ترس قبل از امتحان


تسلط بر ترس قبل از امتحاناگر به خاطرات خود در زمان تحصیل نگاه كنیم همیشه نقطه دلهره آورى وجود داشته و آن هم ترس از امتحان است كه در پایان هر ثلث یا ترم گریبان ما را مى گرفت. هیچ فرقى هم نمى كند در هر سن و سالى كه باشیم امتحان معنى دلهره مى دهد. چه دانش آموزى كه مشغول امتحانات دبستان است و چه دانشجویى كه براى قبول شدن واحد هاى دانشگاهى جزوه ها را زیر و رو مى كند همه از امتحان وحشت دارند. بررسى روانشناسان نشان مى دهد مهمترین دلیل ترس از امتحان شكست و عدم موفقیت است كه معمولاً به عدم آشنایى با شرایط و نحوه برگزارى امتحان برمى گردد. یادآورى مطالب خوانده شده زمان برگزارى امتحان، دلشوره از چگونگى سئوالات و حتى نحوه صحیح كردن اوراق امتحانى همه از جمله عواملى است كه باعث دلهره و نگرانى دوران امتحانات مى شود. سخت گیرى معلمین طى سال و واكنش هاى شدید و تند آنها به دانش آموزانى كه در حد عالى متوجه مطالب درسى نشده اند و عدم یادگیرى نیز در بسیارى موارد باعث ایجاد ترس و آشفتگى قبل از امتحان مى شود. در هر حال براى رفع این مسائل كه به اختلالات روانى دانش آموزان و دانشجویان منجر مى شود به یك سرى تغییرات تازه در نظام آموزشى احتیاج است كه نمره گرایى را از میان بردارد كه مهمترین دلیل وحشت از امتحان هم همین است. اما چگونه با ترس امتحان مقابله كنیم؟ اطمینان از یادگیرى و یادآورى تمام و كمال دروس مهمترین موضوعى است كه باعث مى شود ترس و دلهره قبل از امتحان را از بین ببریم. اینكه چطور درس بخوانیم كه مطالب فراموش نشود و در حافظه طولانى مدت مان باقى بماند اولین گامى است كه مى توان براى حل این مشكل برداشت. 

براى یادگیرى انگیزه ضرورى است

وقتى هدف و انگیزه شما از درس خواندن معلوم است خیلى سریع تر مطالب را یاد مى گیرید و در حافظه تان ثبت مى كنید. براى این منظور به یك طرح و هدف مشخص نیاز داریم. در دانش آموزان دبستانى یا راهنمایى این وظیفه بر عهده والدین است كه به روش صحیح در آنها انگیزه ایجاد كنند و به آنها بفهمانند كه درس خواندن براى زندگى بهتر آنها در آینده است. 

به روش سمعى و بصرى درس بخوانید

هر كس براى یادگیرى و آموزش راه و روش مخصوص خود را دارا است. ولى این ثابت شده كه ضبط اطلاعات درسى از طریق سمعى و بصرى در ذهن سریع تر از زمانى كه مشغول خواندن آنها هستیم صورت مى گیرد. استفاده از نوار و فیلم هاى آموزشى قبل از امتحان تاثیر فوق العاده اى در ثبت دروس خوانده شده در مغز دارد. پس از پژوهش هاى بسیار محققان علوم آموزشى به این نتیجه رسیدند كه در یادگیرى دروس حفظى مثل زبان هاى خارجه تنها مكالمه كافى نیست و بایستى از نوشتن كلمات همزمان با خواندن آنها استفاده كرد. نوشتن همزمان لغات باعث مى شود تا زمان آمادگى حضور ذهن كاهش یافته و دانش آموز سریع تر كلمات را در ذهن جاى دهد. برخوردارى از مكانى آرام و محیطى بدون سروصدا نیز یكى دیگر از مواردى است كه به جذب و درك بهتر مطالب درسى كمك مى كند اما این مسائل همگى در درجه دوم قرار دارد. مسئله اصلى داشتن حضور ذهن و تمركز است. این یك اصل بنیادى است، فقط چیز هایى در مغز ضبط مى شود كه حضور ذهن بتواند آنها را به دقت تمیز دهد نه آنهایى كه فقط از نظر و از مقابل چشمانمان مى گذرند. براى حفظ بهتر مطالب درسى راه هاى آموزشى فراوانى وجود دارد كه در زیر به مهمترین آنها اشاره مى شود: 
براى بهتر حفظ شدن، مطلب را از اول تا آخر چندین مرتبه به دقت بخوانید و تكرار كنید. در مرحله بعدى مطلب را قسمت بندى و هر قسمت را مستقلاً حفظ كنید. بعد از پایان هر درس از خود سئوال بپرسید. از دوستان و والدینتان بخواهید كه از درس مورد نظر براى شما سئوالاتى مطرح كنند. این نوع ارزشیابى باعث مى شود تا به میزان پیشرفت خود در حفظ كردن مطلب پى برده و اشتباهات تان را تصحیح كنید. دوره كردن را از برنامه درسى حذف نكنید حتى اگر نتوانستید بخشى را به صورت كامل بخوانید. با هربار دوره كردن به مطالبى برمى خورید كه ناآشنا بوده و در نخستین مطالعه به آنها توجه نكرده اید. در آخر هر فصل خلاصه نویسى كنید. یادداشت بردارى از مطالب خوانده شده شما را به دقت و پیدا كردن نكات مهم موضوع وامى دارد و فهم مطلب را آسان مى كند. نهایتاً اینكه اعصابتان را فرسوده نكنید. خواندن بى وقفه درس باعث پریشانى و خستگى شده و كارایى شما را پایین مى آورد. از خواندن در زمانى كه از لحاظ عاطفى در وضعیت نگران به سر مى برید، خوددارى كنید كه جز افت بازده كارى نتیجه گیرى به همراه نخواهد داشت. 

بهاره مهرنژاد - sharghnewspaper.ir